Model referencyjny assurance case prezentowany na konferencji PRDC

Będziemy uczestniczyć w 28. Międzynarodowym Sympozjum IEEE Pacific Rim International Symposium on Dependable Computing (PRDC 2023) w Singapurze w dniach 24-27 października. Zaprezentujemy tam nasz artykuł na temat System Assurance Reference Model (SARM). Dołącz do nas na konferencji, aby wziąć udział w tym wydarzenie oraz dowiedzieć się więcej, w jaki sposób model referencyjny SARM może usprawnić generowanie modułowych assurance case i zarządzanie nimi.

Celem SARM jest zarządzanie odniesieniami w modułowych szablonach assurance case do modeli analizowanych systemów. Modele mogą definiować architekturę systemu, modele ryzyka (w tym bezpieczeństwa), środowisko, warunki użytkowania oraz procesy cyklu życia.

SARM umożliwia implementację parametrów szablonów argumentacji. Standard GSN pozwala na użycie parametrów dla operatorów w szablonach, jednak ich semantyka nie jest w pełni opisana. Dlatego zdefiniowaliśmy semantykę parametrów, aby umożliwić wykorzystanie odniesień do modeli systemów. Pozwala to na tworzenie modułowych szablonów argumentacji sparametryzowanych z modelem kontekstu systemu. Poniżej przedstawiono prosty fragment szablonu prezentujący sposób prezentacji parametrów w argumentacji.

assurance case template with SARM parameters

Parametry pozwalają na zdefiniowanie warunków rozgałęzień i krotności argumentacji w zależności od danych w modelu systemu. Dodatkowo wygenerowane moduły argumentacji przechowują linki do obiektów modelu, co umożliwia łatwą nawigację od argumentacji do odnośnych modeli.

Więcej szczegółów znajdziesz w naszym artykule oraz w naszej prezentacji na konferencji PRDC.